Historie

Soubor Jitřenka začal v roce 1995 s 12 tanečníky. Za 20 let se zde vystřídalo mnoho generací.

K založení folklorního souboru Jitřenka významně přispělo pořádání Čermenských slavností, na kterých citelně chyběl domácí soubor. A jak lépe začít budovat tradici, než formou dětského folklorního souboru. A protože Yvona Rybová učila na základní škole, staly se dlouhodobě členy Jitřenky zejména děti prvního stupně základní školy.


Od počátku působila tedy Jitřenka jako dětský folklorní soubor a v jejích řadách tančilo až 60 dětí v několika věkových kategoriích od 6 do 15 let. Nejdříve jeho činnost zastřešila Základní škola Vincence Junka v Dolní Čermné a po několika letech pak spolek Sdružení členů a přátel folklorního souboru Jitřenka.


Choreografie staví od počátku vzniku souboru jeho vedoucí, Yvona Rybová, předtím dlouholetá tanečnice souboru Družba z Ústí nad Orlicí. Za dobu působení má za sebou řadu zdařilých pásem, jako např. Na pastvě, Štandrle, Tanec o vrkoč, Na jarmarku a další. K některým se opakovaně ve své tvorbě vrací a stále je tak rozvíjí dál.


Jitřenku v minulosti opustila po dlouhé a úspěšné spolupráci lidová muzika a tak je nucena začít si budovat doprovodnou lidovou muziku úplně od začátku. Začíná se formovat nové uskupení lidové muziky, kterému rozhodně nechybí nadšení a je tak velkým příslibem do dalších společných let souboru.


Jitřenka pravidelně rozdává radost na mnoha regionálních kulturních i společenských akcích, účastní se řady folklorních festivalů i slavností a své umění prezentuje i v zahraničí. V poledních letech to bylo např. v Německu, Itálii či v Kostarice. V letošním roce se soubor již připravuje nejen na Mezinárodní folklorní festival Čermenské slavnosti, jehož je pořadatel, ale i na své další exotické turné, tentokrát do Panamy.


Jitřenka také své taneční umění předvádí formou předtančení na plesech, zábavách či společenských událostech. A nemusí jít vždy jen o lidové tance, ale s chutí předvede i něco z modernějších tanců.

Podporují nás

Zobrazit všechny partnery